DER ZINĀT: algas nodokļu grāmatiņa = Tava iespēja valstij atdot mazāk naudas

Kopš digitalizētā algas nodokļu grāmatiņa ir ieviesta, ir pagājuši jau teju četri gadi. Šobrīd nodokļu grāmatiņas vairs nav pieejamas papīra formātā, bet tikai un vienīgi elektroniski VID EDS sistēmā (Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēma). Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju un šeit strādājošo izmanto parocīgo iespēju pašrocīgi valdīt pār savu nodokļu grāmatiņu, elektroniski mainot tajā pieejamos datus, bet ir arī daļa iedzīvotāju, kas ir aizmirsuši par šādu iespēju. Paturi prātā, ka, ja gribi, lai katru mēnesi Tev tiktu piemēroti visi nodokļu atvieglojumi, kas Tev pienākas pēc likuma, ir nodokļa grāmatiņai ir jābūt iesniegtai darba vietā un regulāri ir jāatjauno nodokļa grāmatiņā esošā informācija. Ņemot vērā tajā pieejamos datus, darba devējs Tavai algai piemēro ne tikai neapliekamo minimumu, bet arī citus nodokļu atvieglojumus, atbilstoši Tavam statusam un situācijai.

Bez algas nodokļa grāmatiņas jāmaksā 23% IIN likme

2018. gadā tika ieviesta progresīvā IIN (IeIeN, iedzīvotāju ienākuma nodoklis) likme, kas nozīmē, ka tad, ja Tavi ieņēmumi mēnesī nepārsniedz 1667 eiro robežu (20 004 eiro gadā), Tev no algas tiek aprēķināta pati zemākā – 20% – likme, un tā tiek piemērota tikai tiem, kas algas nodokļu grāmatiņā EDS ir norādīts darba devējs kā galvenā ienākumu gūšanas vieta. Šis pats noteikums attiecas arī uz tiem, kas strādā vairākās darba vietās, proti, viena no darba vietām EDS nodokļu grāmatiņā jāatzīmē kā galvenais ienākumu gūšanas avots. Situācijā, ja nodokļu grāmatiņa netiks iesniegta darba devējam (Tu grāmatiņu iesniedz, atzīmējot EDS noteikto atzīmi), tad pilnīgi visai Tavai algas summai tiks piemērota IIN likme 23% pat tādā gadījumā, ja Tavi ienākumi būs zem noteiktās 1667 eiro/mēnesī robežas. Tiesa, kad iesniegsi gada ienākumu deklarāciju (GID), Tu pārmaksāto nodokļu summu varēsi atgūt.

Kas vēl darbojas pēc līdzīga principa?

IIN likme nav vienīgā, kas piedzīvojusi izmaiņas. Nodokļu maksātājiem draudzīgāks ir padarīts arī VID prognozētais neapliekamais minimums un citi nodokļu atvieglojumi, bet, lai tos varētu piemērot, darba devējam ir jāzina, vai Tu esi to darba vietu savā EDS nodokļu grāmatiņā atzīmējis kā galveno darba vietu. Ja esi, tad Tavai algai tiks piemēroti:

  • VID prognozētais neapliekamais minimums;
  • dažādi nodokļu atvieglojumi.

Tādējādi alga, ko Tu saņemsi būs lielāka, un valstij Tu būsi samaksājis mazāku naudas summu no savas sūri grūti nopelnītās algas.