Bērnībā nošauta kaija kļūst par iemeslu, kādēļ jaunietis nevar iestāties profesionālajā dienestā

Jaunietis no Rīgas Dravis Leišavnieks savu sapni par profesionālo dienestu piepildīt nevarēs. Kādēļ? Laikrakstā “Latvijas Avīze” ir minēts, ka Dravis iespējams pirms gandrīz desmit gadiem ir nošāvis kaiju, un tieši šī beigtā kaija ir kļuvusi par šķērsli sapņa piepildīšanai.

Divi tūkstoši devītā gada divdesmit septītā augusta siltā, saulainā dienā Valsts policija, precīzāk, Rīgas Kurzemes reģiona iecirknis saņēma ziņu par to, ka jauniešu grupiņa Rīgā spēlējas ar šaujamajiem ieročiem, un ka ir nošauts putns, kas iespējams varētu būt bijusi kaija.

Balstoties uz šo informāciju arī tās pašas dienas pievakarē uzsākts kriminālprocess, balstoties uz Krimināllikuma 230. pantu par cietsirdīgu, nežēlīgu izturēšanos pret savvaļas vai mājas dzīvniekiem, kā rezultātā dzīvnieki gājuši bojā.

Kas notika tiesas laikā?

Jaunietis savu vainu nenoliedza, viņš atzina, ka patiešām ir nošāvis putnu, un pēc šīs atzīšanās uzklausīšanas apspriedes rezultātā Rīgas pilsētas Kurzemes reģiona tiesa pieņēma lēmumu par labu kriminālprocesa izbeigšanai. Tiesa jaunietim noteica piespiedu līdzekli ar audzinošu raksturu – vienkārši brīdinājumu, kas nav klasificējams kā kriminālsods.

Pēc tiesas lēmumu jaunietis un viņa ģimene nepārstrīdēja, tādēļ tas stājās spēkā.

Kādēļ nevar tikt profesionālajā dienestā?

“Latvijas Avīze” vēstī, ka tagad kaijas gadījums negatīvi “atspēlējas”, jo, kā izrādās, pēc Militārā dienesta likuma Dravim tagad ir liegts iekļūt Latvijas armijā.

Izrādās, ka Militārajā likumā ir teikts, ka militārajā dienestā ir aizliegts iesaukt un pieņemt Latvijas pilsoņus, kas ir sodīti par:

  • tīšiem noziedzīgiem nodarījumiem;
  • nejaušu valsts noslēpumu izpaušanu;
  • nejaušu nogalināšanu;
  • nejauši nodarītiem miesas bojājumiem;
  • nejaušas militārā dienesta aprīkojuma bojāšanu vai iznīcināšanu.

Pie tam arī sodāmības noņemšana vai dzēšana nedod iespēju iestāties armijā.

Šajā gadījumā notikusī cietsirdīgā izturēšanās pret kaiju ir uzskatāms par tīšu noziedzīgu nodarījumu, tādēļ Dravi nedrīkst iesaukt un pieņemt armijā. Šādu skaidrojumu sniegusi Aizsardzības ministrija.

Pats Dravis gluži kā viņa tēvs domā, ka šis pārkāpums ir bijis salīdzinoši mazs, un tam nevajadzētu ietekmēt visu turpmāko Dravja dzīvi, tādēļ ir nolīgts advokāts, kas jau ir paspējis sagatavot un iesniegt visus prokuratūrai vajadzīgos dokumentus tiesvedības atjaunošanai. Bez uzmanības nav palicis arī Tiesībsargs – viņam iesniegti dokumenti par valdošās sistēmas nepilnībām un arī par tieši šo gadījumu.