Siltumnīca – tava mazā tropu paradīze. Kādus kokus stādīt?

Foto:Shutterstock.com

Kas var būt labāks par svaigi spiestu apelsīnu sulu ar ledu atspirdzinājumam karstā vasaras dienā? Vai par iespēju panašķoties ar granātābolu, kad vien sirds kāro? Un pats labākais – bez maksas, absolūti svaigu un Tevis paša saimniecībā audzētu – pieej pie koka, pastiep roku un ir! Ja kādreiz likās, ka tropu augļus Latvijas apstākļos audzēt nav iespējams, tad tagad, pateicoties izdomai un nelielam tehnoloģiju progresam, šis sapnis var tapt par realitāti! Atliek vien iekārtot tam vietu un atrast pareizās koku sugas. Lai audzētu tropu augļus, Tev būs vajadzīga siltumnīca un mazliet izdomas, kā arī prasmīgas rokas, lai vajadzības gadījumā tai varētu pievadīt papildu siltumu un gaismu. Bet ar divām garšīgākos augļus nesošajām tropu koku sugām un kā ar tām apieties – uzzini raksta turpinājumā!

Telpu apelsīni

Šiem kokiem patīk siltums un dienasgaisma, tāpēc siltumnīcu var vajadzēt aprīkot ar apsildes iekārtu un apgaismojumu, lai arī vēsajos un tumšajos gadalaikos tas justos labi un ražotu saldus augļus. Ir četras apelsīnu šķirnes, kuras mēģināt ieaudzēt mūsu platuma grādos:

  • Vašingtonas Nevils – izaugs augstumā līdz 1,5 m (galējais maksimums – 2 m), sāk ziedēt un nest augļus 4. dzīves gadā;
  • Marheulas apelsīns – pundurkoks, kas ražo normāla izmēra augļus, ražot sāk 2. dzīves gadā;
  • Dobelfina – sarkanais apelsīns, ražos nedaudz mazākus augļus kā parastos apelsīnus;
  • Tomango – sarkanais apelsīns, ražos nedaudz mazākus augļus kā parastos apelsīnus.

Lai arī šīs apelsīnu sugas ir diezgan aukstumizturīgas, tās pavisam noteikti nevajadzētu turēt temperatūrā tuvu nullei. Svarīgs ir arī gaismas daudzums – jo vairāk saules gaismas saņems augs, jo saldāki būs augļi. Ziemas periodā koki jāapgaismo ar dienasgaismas lampām, un kopējam diennakts gaismas laikam jābūt ne mazāk par 10-12 stundām. Ziemā laista mazāk nekā vasarā. Un vēl vitāli svarīgs apelsīnkokiem ir svaigs gaiss, taču sākumā, kad to vēl tikai “radināsi” pie vēdināšanas, piesedz to ar marles audumu, jo koks ir jutīgs uz straujām klimata izmaiņām. Mazie kociņi jāpārstāda katras ziemas beigās, bet vecākus augus – ik pēc 3-4 gadiem.

Granātābols rokas stiepiena attālumā

Lai arī granātāboli, augot savos dabiskajos apstākļos, sasniedz līdz pat 3 metru augstumu, telpās paredzētie koki izaug vien maksimums metra augstumā. Turklāt tas arī izskatīsies lieliski kā dekoratīvais augs gan istabā, gan veidojot savu “tropu māju”, jo kokam ir smalkas, spīdīgas lapiņas un ārkārtīgi skaisti balti, rozā un purpura ziedi. Parocīgs augs, jo to kopt nav sarežģīti, jāaudzē 1:1 kūdas un smilts augsnē, lieliski jūtas karstās vasarās, bet neiebilst arī pret zemākām temperatūrām ziemas mēnešos, un augļus granāti dod katru gadu. Lai no sēklas izaudzētu granātu:

  • ieliec sēkliņu augsnē ne dziļāk par 2-5 mm;
  • samitrini zemi;
  • “apsedz” sēkliņu, uzliekot tai virsū stikla burku;
  • pēc 2 mēnešiem pārstādi podā ar diametru ne lielāku par 9 cm.

Foto: Shutterstock.com

Lai koks uzdīgtu, tam nepieciešama ļoti silta telpa: +25..27 grādi. Granāti ir arī mitruma un saules gaismas piekritēji, tādēļ radiatoru tuvumā audzēt tos nebūs iespējams, un viņi priecāsies par periodisku lutināšanu, iznesot tos saules gaismā. Pareizi rūpējoties par to, pieaudzis granātkoks Tev nesīs līdz 50-60 augļiem gadā un dzīvos līdz 50 gadiem.

Kvalitatīva siltumnīca – Tava tropu paradīze

Lai audzētu tropiskos kokus un sagaidītu arī to augļus, saimniecībā jāievieš kvalitatīva siltumnīca ar lielu gaismas caurlaidību, labu siltumnoturību un efektīvām ventilācijas iespējām. Šiem nosacījumiem lieliski atbilst polikarbonāta siltumnīcas. Esi savas “tropu mājas” meklējumos? Ienāc Precesdarbam.lv un atrodi tieši to, kura Tavā pagalmā iederēsies vislabāk!